Historia OSP Tropiszów

Historia OSP-TROPISZÓW zaczęła się w roku 1928, kiedy to ówczesny dzierżawca dworu i folwarku Tropiszowskiego – Henryk Wójcicki wraz ze Stanisławem Płaszewskim i Piotrem Kitą założyli w tej miejscowości osp. Jej pierwszym Prezesem został Stanisław Płaszewski a NACZELNIKIEM Henryk Wójcicki. Na początku działalności siedzibą straży był folwark dworski, gdzie odbywały się zbiórki i spotkania. OSP sprowadziła z komendy Straży Pożarnych w Miechowie pompę ręczną i wóz z beczką o poj. 600l. Ponadto na wyposażeniu było kilka odcinków węży, toporki, bosaki oraz drobny sprzęt strażacki. Najcenniejszą pamiątką z tego okresu działalności jest zachowany do dziś obraz św Floriana z 1929r. Na początku lat 30 wybudowano pierwszą drewnianą remizę na polu należącym do państwa Łobodów. W okresie niemieckiej okupacji działania strażaków uległy znacznemu ograniczeniu. Po zakończeniu ll wojny światowej w 1946 roku rozpoczęto budowę nowej remizy. Mieszkańcy Tropiszowa społecznie pomagali przy tym przedsięwzięciu. W latach tych Prezesem był Wincenty Łoboda, Naczelnikiem Jan Paterek, a sekretarzem Józef Cioś. W 1952 roku wybrano nowy zarząd: prezes – Jan Paterek, Komendant – Tadeusz Rachtan, sekretarz – Józef Solarz, oraz czł. Zarz. – Wincenty Łoboda, Józef Wilkosz, Tadeusz Klamra.

Strażacy w czasach powojennych brali czynny udział w pracach budowlanych i remontowych na terenie wsi. Pracowali przy utrzymaniu gruntowych dróg dojazdowych, pomagali przy budowie dróg, kopaniu rowów, budowie sklepu oraz przy budowie szkoły.

W latach 50 i 60 druhowie prowadzili również szeroko rozumianą działalność kulturalną i rozrywkową. Organizowali festyny, dożynki i zabawy taneczne. W roku 1971 straż otrzymała nową pompę M-800.

W latach 80 funkcję prezesa OSP pełnił Tadeusz Rachtan, a naczelnika Henryk Solarz.

Po kilku latach zastoju w działalności jednostki na przełomie lat 80 i 90 XX wieku OSP w Tropiszowie odrodziła się na dobre w 1996 r. W skład nowego zarządu zostali wybrani :

  • Prezes – Stanisław Wilkosz
  • Naczelnik -Jan Dzięga
  • Sekretarz – Tadeusz Kwiatek
  • Skarbnik – Henryk Szela

W 1998 roku naczelnik OSP Tropiszów – Jan Dzięga – objął stanowisko komendanta gminnego OSP, które pełnił przez blisko 20lat, na nowego naczelnika OSP Tropiszów powołano Tadeusza Brachę.

W 1997 roku druhowie zajęli I miejsce w Gminnych zawodach sportowo – pożarniczych. Także w ostatnich latach zarówno drużyny seniorów jak i młodzieżowe – dziewcząt i chłopców wygrywały rywalizacje w zawodach sportowo – pożarniczych na szczeblu gminnym oraz powiatowym.

Głównym zadaniem OSP Tropiszów pozostaje nie tylko działalność ratownicza i ochrona przeciwpożarowa, ale także udział w uroczystościach państwowych i kościelnych oraz w imprezach wiejskich, gminnych, powiatowych i wojewódzkich, takich jak:

  • Dożynki powiatu krakowskiego, Dożynki gminne i parafialne,
  • Małopolskie Święto Warzyw,
  • Wizyty Ojca Świętego,
  • Święto szkoly,
  • Zaduszki Witosowskie w Wierzchosławicach,
  • Pogrzeby.

W 1998 roku OSP Tropiszów zakupiło pierwszy samochód marki Star 200, który służył strażakom przez 15 lat. W 2004 roku jednostka pozyskała kolejny samochód lekki – Renault Master.

W 2008 roku odbył się Jubileusz 80-lecia straży, z tej okazji OSP otrzymała sztandar ufundowany przez Państwa Marię i Franciszka Miernik z Tropiszowa i poświęcony przez proboszcza parafii Ks. Władysława Dańkowskiego.

Bolączką jednostki była jej siedziba, bo ten niewielki budynek nie spełniał wymagań i oczekiwań zarówno strażaków jak i mieszkańców. Dlatego w 2002 roku rozpoczęto na bazie fundamentów, które powstały przy szkole z zamiarem budowy sali gimnastycznej budować nową siedzibę.

Latem w 2013 roku zakończyła się budowa, a dnia 15 września odbyło się uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku Centrum Aktywności Społeczne Wsi z siedzibą OSP w Tropiszowie. Wybudowany obiekt będzie służył nie tylko strażakom, ale też wielu innym podmiotom i stowarzyszeniom funkcjonującym w Tropiszowie, jak choćby Koło Gospodyń Wiejskich.

Na początku 2014 roku OSP dzięki pomocy Komendanta Głównego PSP w Warszawie i Posła na sejm RP Ireneusza Rasia otrzymał ze Szkoły Aspirantów Pożarnictwa w Krakowie samochód pożarniczy GBA 2/17 Renault M-210. Bardzo dobre wyposażenie jednostki oraz wyszkolenie i mobilność druhów plasują OSP Tropiszów w ścisłej czołówce straży pożarnych na terenie gminy Igołomia-Wawrzeńczyce.